Hormony v rovnováze

Hormonální systém by měl být dokonale vyladěný, aby zdravý organismus fungoval v rovnováze. Hormonální rovnováha se pak odráží na celkové kondici vašeho organismu. Pokud ji chcete podpořit, anebo dostat zpět rozbouřené hormony pod kontrolu, a tím si navrátit ztracený klid, přečtěte si naše rady.
sluneční brýle
Každý hormon ve vašem těle má za úkol určitou funkci. Pokud máte hormonů nedostatek, negativně to ovlivňuje vaše tělesné funkce. Nerovnováha mezi hormony pak způsobuje výkyvy nálad, podráždění, úzkost, nervozitu, únavu a deprese.

·         ESTROGEN – je hlavní ženský hormon, který zrychluje metabolismus, zvětšuje tukové zásoby a zmenšuje podíl svaloviny, pomáhá utvářet sekundární pohlavní znaky, zvyšuje libido, podporuje správný vývoj dělohy a zrání vajíčka. Dokonce působí na růst kostí, ovlivňuje hladinu cholesterolu v krvi a dokáže zpomalovat kornatění cév. Jeho hladina stoupá v druhé polovině menstruačního cyklu, a pokud nedošlo k oplodnění, následně jeho hladina zase klesá.

·         PROGESTERON – tento hormon je zodpovědný za přípravu dělohy na uchycení oplodněného vajíčka. Pokud dojde k oplodnění, progesteron dočasně utlumuje imunitní systém, aby se těhotenství mohlo rozjet. Jeho pokles na konci těhotenství způsobí stahy dělohy, což vyvolá porod. Má také za úkol tvorbu mléka.

·         SEROTONIN – tento hormon vyvolává v mozku pocit klidu a štěstí. Pokud je jeho hladina nízká, mohou se objevit deprese. A protože změny hladin pohlavních hormonů snižují množství serotoninu, období menopauzy je pro většinu žen depresivní.

·         TESTOSTERON – tento pohlavní hormon se nachází i v ženském těle, kde přispívá k libidu a zodpovídá za změny během puberty. Jeho nedostatek způsobuje snížené libido, neschopnost dosáhnout pohlavního vzrušení, ale také řídnutí vlasů a jejich lámání.

·         MELATONIN – tento hormon zklidňuje a zodpovídá za dobrý spánek. Jeho nedostatek způsobuje nespavost, únavu a deprese. Melatonin se tvoří ve tmě, proto je důležité, aby vás v noci nerušilo žádné světlo ze spotřebičů.
válení se v trávě
Pokud trpíte změnami nálad, které jsou nejen pro vás, ale tak pro vaše okolí neúnosné, zkuste bylinkové čaje, nejlépe z třezalky, která zmírňuje výkyvy nálad a funguje jako antidepresivum. Pokud čaj nezabere, může pro vás být ideálním řešením hormonální substituce, kterou vám předepíše váš gynekolog.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup