Adekvátní bydlení pro seniory aneb co je důležité


Jak zařídit bydlení vyhovující a splňující nároky starší generace? Jak konkrétně by měla být zařízena každá jednotlivá místnost v rámci zajištění maximálního komfortu? Bezpečnost je prioritou a vždy na prvním místě.

dáma v letech

Senioři potřebují dostatečný prostor

 

V reálu to znamená, že by měl být v každé místnosti dostatečný prostor pro umožnění lepšího pohybu a chůze po bytě. Neměl by nábytek nijak překážet, aby nedošlo k nechtěnému úrazu. Pro seniory je prioritou především zajištění dostatečného osvětlení daného prostoru. Ideální je i vybavení domácnosti lampou a v ložnici mít svítilnu na dosah. Eliminovat chůzi po pokoji ve tmě či za šera bez dostatečného osvětlení.

 

Komfort a útulnost v podobě obývacího pokoje

 

Pro seniory je podstatné adekvátní rozmístění a uspořádání nábytku. Ideální jsou lehčí kusy nábytku, které si senior může i sám případně přesunout a přizpůsobit dle své potřeby. Hlavní by měl být zcela jednoduchý nábytek a zároveň i dobře udržovatelný. Je dobré se vyhnout příliš rozměrným kusům nábytku. Méně je více. Vhodná je kvalitní sedací souprava, která může posloužit i coby lůžko pro odpočinek u sledování televize.

seniorský pár

Funkční kuchyň

 

Místnost, která je nejvíce využívána a to zkrátka každý den. Vaří a připravují se v kuchyni pokrmy, skladují potraviny, omývá nádobí apod. Pro seniory je nejdůležitější ergonomicky uspořádaná kuchyň. V kuchyni by měla být tři centra, jedno mycí, druhé je varné a třetí sloužící pro přípravu pokrmů. Vše by mělo tvořit jakýsi pomyslný trojúhelník. Pro seniory je hlavní i dobře vyřešená podlaha. Hlavně kvalitní a nesmí klouzat, jinak by mohlo dojít k úrazu.

 

Koupelna aneb důraz kladen na bezpečnost

 

Prostor, kde dochází nejvíce k úrazům. Koupelna musí být zcela bez bariér a různých vystupujících překážek. Jak by měla odpovídat koupelna pro seniory https://fundaluka.cz/koupel-pro-bezpecnost-zdravi-a-relax/ a nejen pro ně?

 

Klid a pohodlí v ložnici

 

Ložnice by měla být zařízena co nejméně nábytkem. Dominantou by měla být kvalitní postel, uzpůsobená potřebám seniora. Dobře dostupná i výškově odpovídající. Vše je individuální záležitostí. Pro kvalitní spánek je potřeba pořídit i odpovídající matraci a lůžkoviny.

 

Na trhu je k dostání pestrá paleta jak matrací i lůžkovin. Pro seniory je lepší volbou spíše elastičtější provedení matrace, které dobře odvádí jak vlhkost i pot. V rámci matrace volíme vždy tu, která má odnímatelný potah pro možné vyprání.


</div>

<p><!--[if gte mso 9]><xml>
 <w:WordDocument>
 <w:View>Normal</w:View>
 <w:Zoom>0</w:Zoom>
 <w:TrackMoves/>
 <w:TrackFormatting/>
 <w:HyphenationZone>21</w:HyphenationZone>
 <w:PunctuationKerning/>
 <w:ValidateAgainstSchemas/>
 <w:SaveIfXMLInvalid>false</w:SaveIfXMLInvalid>
 <w:IgnoreMixedContent>false</w:IgnoreMixedContent>
 <w:AlwaysShowPlaceholderText>false</w:AlwaysShowPlaceholderText>
 <w:DoNotPromoteQF/>
 <w:LidThemeOther>CS</w:LidThemeOther>
 <w:LidThemeAsian>X-NONE</w:LidThemeAsian>
 <w:LidThemeComplexScript>X-NONE</w:LidThemeComplexScript>
 <w:Compatibility>
  <w:BreakWrappedTables/>
  <w:SnapToGridInCell/>
  <w:WrapTextWithPunct/>
  <w:UseAsianBreakRules/>
  <w:DontGrowAutofit/>
  <w:SplitPgBreakAndParaMark/>
  <w:EnableOpenTypeKerning/>
  <w:DontFlipMirrorIndents/>
  <w:OverrideTableStyleHps/>
 </w:Compatibility>
 <w:BrowserLevel>MicrosoftInternetExplorer4</w:BrowserLevel>
 <m:mathPr>
  <m:mathFont m:val=

Adekvátní bydlení pro seniory aneb co je důležité
Ohodnoťte příspěvek