Adekvátní bydlení pro seniory aneb co je důležité

Adekvátní bydlení pro seniory aneb co je důležité

Jak zařídit bydlení vyhovující a splňující nároky starší generace? Jak konkrétně by měla být zařízena každá jednotlivá místnost v rámci zajištění maximálního komfortu? Bezpečnost je prioritou a vždy na prvním místě.

dáma v letech

Senioři potřebují dostatečný prostor

V reálu to znamená, že by měl být v každé místnosti dostatečný prostor pro umožnění lepšího pohybu a chůze po bytě. Neměl by nábytek nijak překážet, aby nedošlo k nechtěnému úrazu. Pro seniory je prioritou především zajištění dostatečného osvětlení daného prostoru. Ideální je i vybavení domácnosti lampou a v ložnici mít svítilnu na dosah. Eliminovat chůzi po pokoji ve tmě či za šera bez dostatečného osvětlení.

Komfort a útulnost v podobě obývacího pokoje

Pro seniory je podstatné adekvátní rozmístění a uspořádání nábytku. Ideální jsou lehčí kusy nábytku, které si senior může i sám případně přesunout a přizpůsobit dle své potřeby. Hlavní by měl být zcela jednoduchý nábytek a zároveň i dobře udržovatelný. Je dobré se vyhnout příliš rozměrným kusům nábytku. Méně je více. Vhodná je kvalitní sedací souprava, která může posloužit i coby lůžko pro odpočinek u sledování televize.

seniorský pár

Funkční kuchyň

Místnost, která je nejvíce využívána a to zkrátka každý den. Vaří a připravují se v kuchyni pokrmy, skladují potraviny, omývá nádobí apod. Pro seniory je nejdůležitější ergonomicky uspořádaná kuchyň. V kuchyni by měla být tři centra, jedno mycí, druhé je varné a třetí sloužící pro přípravu pokrmů. Vše by mělo tvořit jakýsi pomyslný trojúhelník. Pro seniory je hlavní i dobře vyřešená podlaha. Hlavně kvalitní a nesmí klouzat, jinak by mohlo dojít k úrazu.

Koupelna aneb důraz kladen na bezpečnost

Prostor, kde dochází nejvíce k úrazům. Koupelna musí být zcela bez bariér a různých vystupujících překážek. Jak by měla odpovídat koupelna pro seniory a nejen pro ně?

Klid a pohodlí v ložnici

Ložnice by měla být zařízena co nejméně nábytkem. Dominantou by měla být kvalitní postel, uzpůsobená potřebám seniora. Dobře dostupná i výškově odpovídající. Vše je individuální záležitostí. Pro kvalitní spánek je potřeba pořídit i odpovídající matraci a lůžkoviny.

Na trhu je k dostání pestrá paleta jak matrací i lůžkovin. Pro seniory je lepší volbou spíše elastičtější provedení matrace, které dobře odvádí jak vlhkost i pot. V rámci matrace volíme vždy tu, která má odnímatelný potah pro možné vyprání.