ČERVENÉ MĚSTO

ČERVENÉ MĚSTO

Sousedí s Atlantským oceánem a Středozemním mořem, Maroko je severoafrická země s berberskými, arabskými a evropskými kulturními vlivy. S více než milionem obyvatel je Marrákeš – známý jako Červené město kvůli slavným růžově zbarveným stěnám, plážím a úzkým uličkám – patří k největším městům Maroka. Světoznámá Medina je útok na smysly; vůně, zvuky, energie a neustálý zhon jsou ohromující, ale jakmile budete mít kulturní šok, budete připraveni prozkoumat a ocenit vibraci tohoto středověkého města. Areál chráněného dědictví, budovy se po staletí sotva změnily, s úzkými uličkami. Dbejte také na zvyk chodit v jediném souboru na pravé straně, abyste se vyhnuli nekonečnému toku mopedů, motocyklů a oslňující kočáry kvílející minulost!

mešita

Můžete si pronajmout průvodce, pokud se obáváte, že budete jednat o úzké vinutí ulice Mediny. Budou vás spokojeně provázet bludišti stánků a skrytými tržišti, kde mohou prodávat ručně vyráběné kožené výrobky, koření, šperky, koberce, hammamové šály a keramiku. Existuje umění vyjednávat a měli byste se cítit přesvědčeni, že odjedete, pokud nemůžete sjednat cenu, protože obdobná položka bude určitě v další uličce nebo těsně za rohem.

Jako muslimská země má Medina mešitu téměř na každém rohu, a proto očekávejte, že uslyšíte strašidelné volání k modlitbě každé ráno od 4:00. Výzvy uslyšíte před svítáním, poledne, odpoledne, po západu slunce a v noci, přičemž nejdůležitějším dnem modlitby je pátek. S ohledem na náboženství by turisté měli respektovat islámské kultury a ženy by se měly vyvarovat skromného oblečení a zakrývat ramena.

V Medině bylo obvyklé žít společně viděno jako špatná forma. Budovy jsou světlé a chladné, stěny zdobené tradičními vyřezávanými sádry a elegantním nábytkem s bohatými látkami a tapisérií. Neexistují žádné vnější okna, ale vnitřní nádvoří dodává světlo a umožňuje soukromým muslimským ženám pohybovat se v jejich domě bez zastřižení.

karavana

TIP NA PENÍZE
Většina restaurací přijímá kreditní karty. V souks je klíčová hotovost. Dirhamy jsou nejlepší, ale příležitostně brány eura. Vždy mějte drobné, protože taxi a držitelé stánků tvrdí, že nemají nic na vrácení.