Dovolená v rámci Španělska znamená objevování maurské nádhery

Dovolená v rámci Španělska znamená objevování maurské nádhery

Už sice nejsou emiráty, ale po maurských dobyvatelích zůstalo zejména na jihu Pyrenejského poloostrova tolik krásy, že turistický ruch nemůže zůstávat stranou – stál by totiž vlastně sám proti sobě. Ano, města jako Granada jsou vyhledávaná nejen kvůli Alhambře, své si najde pozorný návštěvník i na Mallorce a v mnoha dalších destinacích. Pojďme si doporučit tři takové, nad nimiž slunce zájmu cestovatelů zajisté nezapadá a dá se směle prohlásit, že tuto pozornost zřejmě neohrozí vůbec nic…

cadiz

Začněme třeba v Seville, centru Andalusie

Název, který region dostal od Maurů a je pravdou, že tu dodnes na jejich osídlení najdeme desítky odkazů. Sevilla je srdcem Andalusie a nejen proto, že je na jihu, očekávejte, že jde o skutečně pulzující metropoli, která se nezastaví ani s pozdním soumrakem. Muslimové tu vládli po osm století a například dnešní katedrála, pocházející z dob gotiky a nesoucí ve své době i prvenství na Starém kontinentu, vyrostla na místě, kde stávala někdejší mešita. Pokud se chcete pokochat pohledem na jednu z opravdu vysokých staveb, nesmí vám uniknout Giralda – dnes zvonice katedrály, dříve minaret mešity a symbol Sevilly, který se hrdě pne prakticky až do stometrové výše.

sevilla

Zahleďme se ale i na další lokalitu, která zažila staletou muslimskou nadvládu, jakou je například právě Córdoba. Vždyť přeci byla centrem moci těchto dobyvatelů a zdejší chalífa se stal svého času neomezeným vládcem regionu, dokonce byl přitom zcela nezávislým na Orientu. Mezquita aneb mešita o jedenácti lodích a její typické okolní uličky, které připomenou středověk, kdy Córdoba skutečně rozkvetla, to je zdejší nejzajímavější lokace. Navštivme ale i přístav Cádiz, který je na jižním cípu Pyrenejského poloostrova. Původní fénický přístav zažil největší slávu až nějakou dobu po objevení Ameriky. Aby také ne, když do něj proudilo tolik zlata!