Kurzy kryptoměn – Jak se tvoří kurzy kryptoměn?

Kurzy kryptoměn – Jak se tvoří kurzy kryptoměn?

Kryptoměnový kurz je jeden z nejvíce sledovaných parametrů, se kterým se u kryptoměn setkáváme. Co přesně ale kurz značí, jak vzniká a je možné kurz zmanipulovat?

Na úvod zopakujeme to, co už asi každý tuší. Kurz kryptoměny je ukazatel hodnoty jedné digitální mince. Běžně se uvádí v dolarech nebo v eurech. Na českých směnárnách se setkáte také s kurzem vůči české koruně. Kurz Bitcoinu například značí, kolik dolarů zaplatíte za jeden Bitcoin.

artcat-cz-img1

Hodnota kryptoměny se tvoří na kryptoměnové burze, kde se párují objednávky kupců a prodejců kryptoměn. Při vytváření objednávky na burze si můžete nastavit, za kolik jste ochotni kryptoměnu nakoupit (popřípadě prodat). Pokud chcete koupit kryptoměny příliš levně (nebo prodat příliš draze), tak se vaše objednávka zařadí do seznamu, kde čeká na vhodnou protinabídku. Kvůli tomu na burze nenajdete jeden, ale hned dva různé kurzy.

Jeden kurz ukazuje nejnižší nabídku mezi prodejci (nejlepší kurz pro okamžitý nákup), zatímco druhý kurz ukazuje nejvyšší nabídku mezi kupci (nejlepší kurz pro okamžitý prodej). Rozdíl mezi těmito kurzy může být několik centů i několik desítek dolarů. Obvykle ale platí, že čím více lidí na burze obchoduje a čím stabilnější je situace na trhu, tím nižší je rozdíl mezi kurzy. Střední hodnota těchto dvou kurzů se považuje za oficiální kurz dané kryptoměny.

Na světě existují desítky kryptoměnových burz a na každé burze jsou kurzy mírně odlišné. Toho lze využít například při arbitráži, avšak většinou jsou rozdíly zanedbatelné.

artcat-cz-img2

A jak je to s cenovou manipulací, vůči které měly být kryptoměny imunní? Ukázkovým příkladem je samotný Bitcoin, u kterého mělo dojít v roce 2017 k manipulaci na burze Bitfinex, což vedlo k rekordnímu nárustu hodnoty Bitcoinu. Studie Johna Griffina totiž ukázala, že kdykoliv hodnota Bitcoinu klesla pod určitou úroveň, tak ji zpět vypumpovaly obrovské nákupní objemy, ke kterým byla využita kryptoměna Tether. Takových afér má ovšem Bitcoin za sebou hned několik, takže cenová manipulace na kryptoměnových burzách je nejen možná, ale pravděpodobně i reálná.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup