Největší zajímavosti Kazachstánu

Největší zajímavosti Kazachstánu

                Někteří cestovatelé jsou již přesyceni plážemi a resorty. A tak vyměňují pohodlí luxusních hotelů a písečného pobřeží za mnohem drsnější prostředí. Tím je třeba oblast střední Asie. V současnosti zde cestovní ruch začíná bujet doslova na každém rohu. Jednou ze zemí této části světa je Kazachstán. Ten zažívá v posledních desetiletích velký hospodářský rozvoj (především díky ropě). A tak není divu, že se rozvíjí i infrastruktura cestovního ruchu. Kam se v této velké zemi vydat?
budova v kazachstánu
                Kazachstán je devátý největší stát světa. Hlavním městem pro téměř 18 milionů Kazachů je Astana. Tady nejdeme spoustu turistických lákadel. Moderní architekturu můžete obdivovat v podobě Bayterek Tower – mrakodrapu připomínajícím topol, či mešitu Hazrat Sultan, která byla postavena v roce 2012. Z dalších měst stojí za zmínku bývalé hlavní město Alma-ata (Almaty)
vrak lodi

                Za staršími památkami vyrazte na jih země. Mauzoleom, které si nechal vystavět Chodža Ahmed Jánsaví, pochází již ze čtrnáctého století. Jedná se o jednu z významných muslimských památek země.  K historicky cenným lokalitám pak patří archeologické naleziště z období doby bronzové. Nazývá se Tamgala a byly zde nalezeny různé jeskynní malby a další důkazy o prehistorickém osídlení.
                K významným technickým památkám patří nejznámější kosmodrom na východní polokouli – Bajkonur. Ten je do dnešní doby využíván ruským (původně sovětským) kosmickým programem. Leží v oblasti, která je naprostou rovinou, kam oko dohlédne.
                Z přírodních zajímavostí toho ale může Kazachstán nabídnout daleko víc. Velmi známé je například jezero Balchaš s brakickou vodou (polovina jezera je sladká a druhá slaná). Přestože leží v pusté, téměř polopouštní, krajině, jsou na jeho březích četná sídla. Ta se specializují buďto na lov ryb nebo na turisty, kteří sem míří za příjemným koupáním.
kazakhstanská raketa
                Aralské jezero naopak o svá sídla přichází, jelikož vysychá. Dříve rušná oblast plná rybářských lodí a turistů, je nyní pustinou díky ekologické katastrofě (přítoky byly používány k zavlažování pouště). Přesto sem ale míří tisíce cestovatelů, aby si vyfotili zbytky jezera, zrezavělé vraky lodí v rozlehlé poušti, která byla dříve pobřežím.