Obr s ostny léčí játra

Obr s ostny léčí játra

Pokud se chystáme na jarní detox a chceme si vyčistit játra, nejlepším pomocníkem nám bude „pichláč“ Ostropestřec mariánský! Nejčastěji se používá ve formě oleje, ale můžeme si koupit také drcený ostropestřec, tablety nebo čaj. Každý si jistě vybere to, co mu nejlépe vyhovuje. Ať už zvolíme jakoukoli variantu, na nákup vyrazíme vždy do ověřeného specializovaného obchodu či lékárny. To platí samozřejmě v případě obchodu kamenného i internetového.

detox-4232110__340

Sylimarin

Když kupujeme olej z ostropestřce, je nejlepší volbou olej nerafinovaný. Nenecháme se odradit tím, že má lehký zákal. Ten je právě důkazem přítomnosti zbytků rostliny, které obsahují její účinnou látku sylimarin. A ta je právě „balzámem“ pro naše játra. Chrání je před jedy. Nezapomínáme na důležitost správného dávkování! Nakupujeme tedy u odborníků, tam, kde nám dobře poradí. Ve specializovaných obchodech a lékárnách. Tam také garantují dobrou kvalitu zboží.

ostropestřec

Pichlavý obr

Ostropestřec mariánský je rostlina docela velká, takový obr mezi bylinkami. A je také velice dekorativní. U nás se ve volné přírodě nevyskytuje, když ji chceme, musíme si ji koupit nebo sami vypěstovat. O oblibě jejího pěstování v českých zahradách a jejího užívání svědčí staré názvy, které jí naši předkové dávali. Ostropestřec nazývali třeba „Kristova koruna“, „mariánský bodlák“ nebo také „bejlí panny Marie“.

Co léčí

Především uleví těm z nás, co trpí onemocněními jater. Například mononukleózou, žloutenkou a cirhózou. Dále léčí žlučník a pomáhá při poruchách trávení. Také je dobrý na srdce a cévy, na úpravu krevního tlaku do správných hodnot, alergie, astma a migrény.

Ozdravná maska na vlasy

Když naše vlasy potřebují oživit a zpevnit, můžeme jim pomoci olejem z ostropestřce. Provedení ozdravné kúry je velice jednoduché. Olej se nanese na vlasy a vmasíruje do pokožky hlavy. Vlasy se zakryjí potravinářskou fólií a zabalí do ručníku. Pro dobré působení oleje je totiž důležité teplo. Po dvaceti minutách vlasy umyjeme jemným šamponem.